banner15
22 Aralık 2014 Pazartesi

BAKA'YA KALKINMA FRENİ

İŞTE O FİZİK- TEDAVİ MERKEZİ

AKDENİZ ÖZEL YAPIT... (YENİ ÜN ESERİ)

02 Ekim 2013 Çarşamba 13:59
Bu haber 910 kez okundu
İŞTE O FİZİK- TEDAVİ MERKEZİ
 Bel ağrılarının

yüzde 85'i bel

fıtığı değildir

Özel Davraz Yaşam Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Bahadır Çalap, her bel ağrısının fıtık olmadığını, bel rahatsızlıkları ile ilgili bilim dışında bir çare aranmaması gerektiğini söyledi.

 

Fuzik tedavi ve rehabilitasyon gerektiren rahatsızlıklar ve bunların tedavisi ile ilgili halkı aydınlatan Çalap, yaygın görülen bel ağrılarının sebeplerini anlattı. İnsanlarda bel ağrılarının yoğunlukla görülebileceğini belirten Çalap, her bel ağrısının fıtık olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Çalap, "bel ağrılarının yüzde 85'i bel fıtığı değildir. Ancak yüzde 15 ve 20'si fıtık olabilir. Bel fıtıklarının da bazıları cerrahi müdahale aşamasında bazıları ise fizik tedavi ile çözümlenebilecek durumdadır. İnsanlar bel fıtığı ya da bel ağrıları için bilimsel olmayan çözümler arıyorlar. Bel çekme, kupa kesme gibi durumlar tedavide doğru yöntemler olabilir. Ama doktor kontrolünde, zarar vermeden, bilimsel olarak yapılan uygulamalar tercih edilmeli. Bizim merkezimizde bunların hepsi var. Bilimsel olarak yapabiliyoruz" dedi.

 

Okul çocuklarının yükünün ağır olmasından yakınan Uz. Dr. Çalap, son yıllarda okul çantalarının yükünün daha da arttığını söyledi. Bu durumun gelecekte sıkıntılara yol açabileceğini belirten Çalap, velileri uyardı.

 

-

 

İŞTE FİZİK TEDAVİ VE

REHABİLİTASYON

MERKEZİ

 

Özel Davraz Yaşam Hastanesi Fizik- Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi kurdu.

Merkez’in klinik tedavi kapasitesi 30 kişi.

 

Fizik- Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Bahadır Çalap’ın yönettiği Merkez’de 8 kişi görev alıyor. Dağılımına yakın plan yapıyoruz:

- 1 Uz. Dr

- 2 Fizyoterapist

- 2 Fizik- Tedavi Teknikeri

- 1 Sağlık Personeli

- 2 Tıbbi Sekreter

 

-

 

FOTOĞRAF METNİ:

OBEZİTE REHABİLİTASYONU DA YAPIYORUZ: Özel Davraz Yaşam Hastanesi Fizik- Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Yöneticisi Uz. Dr. Bahadır Çalap: ‘Yüzyılın en önemli problemlerinden biri obezite. Farklı Tıp Bilimi dalları ile birlikte Obezite Rehabilitasyonu da yapıyoruz.

 

Sağlıklı yaşam için altın kural:

HAREKET

 

Uz. Dr. Bahadır Çalap, yaşam kalitesi için hareketin şart olduğunu söylüyor. İşte altın kurallar:

 

            - Bilgisayar karşısında, ofiste ve hareket yoğunluğunun düşük olduğu iş kollarında çalışanlar şuna dikkat edecekler: Ayakları yeğe değecek.

            - Ayakların altına 10 cm’lik bir yükseklik konacak.

- Oturdukları koltuklar sırtı destekleyecek.

- Oturdukları koltuklarda mutlaka kolçak olacak

- Dik pozisyonda oturun. Masanız mutlak surette göğüs kafesi hizasında olmalıdır.

- Bilgisayar karşısında çalışıyorsanız eğer; ekranınız mutlak surette göz hizasında olmalıdır.”

 

-

-

-

-

 

İŞTE O MERKEZ

 

Özel Davraz Yaşam Hastanesi Fizik- Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin hizmetleri şöyle:

 

- Fiziksel duyarlı çocuklar için rehabilitasyon

TENS

- Transkutan Elektrische Nerven Stimülation (TENS)

- Deri yoluyla verilen elektrik akımı ile yapılan sinir stimülasyonu

- Ağrı tedavisinde kullanılıyor. Faydalı olduğu rahatsızlardan bazıları şöyle: Bel ve boyun bölgesinde disk kayması, kısmi felç, böbrek hastalıkları, boyun ağrısı, aşırı yorgunluk

- Omuz ağrısı, romatizma, kireçlenme, varis, siyatik, migren, kramp, selülit

- Ekle ağrısı, tansiyon, zayıflama, ameliyat sonrası ağrılar…

İNFRARUJ IŞINLAR

YÜZEYSEL ISITICILAR

- Sıcak Paketler (Hot Pack)

- Parafin

- İnfraruj

- Girdap Banyosu

SOĞUK TEDAVİ

DENGE KOORDİNASYON

PARALEL BAR

YÜRÜME MERDİVENİ

TRAKSİYON

WHIRLPOOL

 

-

 

 

FOTOĞRAF:

FOTOĞRAF METNİ:

FİZİKSEL DUYARLI ÇOCUKLAR İÇİN REHABİLİTASYON: Özel Davraz Yaşam Hastanesi Fizyoterapist’i Zeynep Acar, fiziksel duyarlı çocuklar için rehabilitasyon hizmeti verdiklerini söyledi.

 

DUYARLI ÇOCUKLAR İÇİN

 

- Özel Davraz Yaşam Hastanesi Fizik- Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde hayati bir ünite: Duyarlı Çocuklar Rehabilitasyonu

 

- Fizyoterapist Zeynep Acar, fiziksel duyarlı çocuklara yönelik rehabilitasyona da başladıklarını söyledi.

 

            Merkez’de ‘Elektroterapi Uygulama’ ve ‘Egzersiz Salonu’ bulunduğunu anlatan Fizyoterapist Zeynep Acar, şöyle konuştu:

“Merkez’de 30 kişi/ kapasiteli klinik tedavi imkânları bulunmaktadır.

Elektroterapi Uygulama Salonu: Soğuk-sıcak ısı ajanları (cold-pack, hot- pack, infraruj, parafin), elektroterapi cihazları ve traksiyon cihazı kullanılmaktadır. Sıcak – soğuk ısı ajanları; dolaşımı arttırarak iyileşmenin hızlandırılması amacı ile kullanılmaktadır.

Elektroterapi cihazlarıyla kas kuvvetlendirici, kas uyarıcı, dolaşım arttırıcı ve ödem azaltıcı tedaviler uygulanmaktadır. Traksiyon; bel ve boyun bölgesinde şikâyeti olan hastalarda kullanılmaktadır. Traksiyon; bel ve boyun bölgesine yapılan mekanik çekme işlemi ile omurlar arasındaki eklemi gevşeterek sıkışan sinirlerin rahatlamasına ve kısalan kasların uzamasına yardımcı olmaktadır.

PEDİADRİK REHABİLİTASYON

Merkez’de, serebral palsili çocuklara özel ilgi gösterilmektedir. Teşhis sonrası gelen çocuk pediatrik rehabilitasyon kapsamında fizik tedavi ve rehabilitasyon programına alınmaktadır. Mental-motor  retardasyon, doğumsal brakial pleksus yaralanması, doğumsal tortikollis, meningo myelosel, genetik ve metabolik bozukluklara bağlı nörolojik problemlerde ünitemiz kapsamında fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları ve aile eğitimi veriliyor.

GERİATRİK REHABİLİTASYON

Yaşlılarda en önemli sağlık sorunları hareketsizlikten kaynaklanır. Geratrik rehabilitasyon; yüksek tansiyon, Alzheimer, demans, Parkinson, geçirilmiş felç, damar tıkanıklığı, kalp yetmezliği gibi hastalığı olan ve ya hiçbir belirgin hastalığı olmayan fonksiyonel kapasitesi düşmüş yaşlıların yaşam kalitesini ve günlük yaşam aktivitesini artırmayı hedeflemekteyiz.

ORTOPEDİK REHABİLİTASYON

Ortopedik rehabilitasyondaki amacımız; ortopedik hastalarda yitirilen fonksiyonların tekrar kazandırılması, ameliyat öncesi hastayı ameliyata hazırlamak, ameliyat sonrasında oluşabilecek kalıcı hasarları engellemek ve aktif yaşama geri dönüş sağlamak.

İŞ UĞRAŞI TERAPİSİ

Hastanın patolojisini azaltmak, adaptasyon ve verimliliğini sağlamak için, seçilmiş işlerde fonksiyonlarını düzenlemek, güçlendirmek ve performansını arttırmak sanatıdır. Bir diğer anlatımla, herhangi bir hastalık, kaza, doğumsal sakatlık veya yaşlanma sonucu Mental, sosyal veya fiziksel yeteneklerde oluşan bozuklukları iyileştirmek, mevcut yetenekleri geliştirmek, bu yetenekleri günlük hayatında kullanabilmesini öğretmek için uygulanan amaca yönelik hareketlerdir.

PULMUNER REHABİLİTASYON

Kronik akciğer hastalıklarına uygulanan standart tıbbi tedavinin etkinliğini arttırmanın yanı sıra, fonksiyonel düzeyi ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlığı geliştiren bir programdır.

SPORCU REHABİLİTASYON

Yaralanma ya da hastalıktan sonra sporcunun fonksiyonelligini yaralanma öncesi duruma ulaştırmak için planlanmış tüm işlemleri içerir. Sporcu rehabilitasyonu; mümkün olan en kısa sürede sporcuları önceki seviyelerindeki fonksiyonlarına yeniden ulaştırmak için gerekli olan tüm işlemleri içerir.”

 

 

 

-

 

Omurga, eklem ve yumuşak doku

rahatsızlıklarının tedavisinde

uzman bir ekibe sahibiz

 

Özel Davraz Yaşam Hastanesi Fizik- Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Yöneticisi Uz. Dr. Bahadır Çalap, hareketsiz yaşamın bir dizi sağlık problemlerine yol açtığını söyledi.

 

            Özel Davraz yaşam Hastanesi Fizik- Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin kapılarını YENİ ÜN okurları için açan Uz. Dr. Bahadır Çalap, çok önemli uyarılarda bulundu. Fizik tedavinin altın kuralının ‘YAŞAM BOYU HAREKET’ olduğunu ifade eden Uz. Dr. Çalap, yaptıkları çalışmaları şöyle analiz etti:

            “Fizik tedavi ve rehabilitasyon kas iskelet ve sinir sistemiyle ilgili hastalıklarda ‘ağrı ve hareket kısıtlılığı’ II ana sorunun çözümünü sağlar. Gerek bel, boyun, diz, omuz, dirsek gibi ağrısı olan hastalarda; gerekse beyin kanaması, geçirilmiş ortopedik ameliyat, kaza, doğumsal anomali vb nedenlerle hareket kısıtlılıkları ve yürüme sorunlarında, hastanın durumuna göre, ısıtıcı ajanlar, egzersizler, yüksek ve alçak frekanslı elektrik akımları gibi fiziksel tıp yöntemlerini kullanarak, hem fiziksel kapasiteyi en üst seviyeye çıkarmayı, hem de ağrı, tutukluluk ve benzeri yakınmaları gidererek yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan bir bilim dalıdır.”

            Uz. Dr. Çalap, hastalık türleri ve uyguladıkları tedavileri de şöyle anlattı:

OMURGA HASTALIKLARI:

- Bel ve boyun, eklem ve kas incinmelerine bağlı ağrılar

- Bel fıtığı

- Boyun fıtığı

- Duruş bozukluklarına bağlı sırt, boyun ve bel ağrıları

- Skolyoz

EKLEM HASTALIKLARI:

- Artroz (Kireçlenme)

- Omuz, dirsek, el ve bilek ağrıları

- Kalça, diz, ayak ve bilek ağrıları

YUMUŞAK DOKU ROMATİZMALARI

- Fibromiyalji Sendromu

- Tetik parmak

- Tenisçi dirseği

- Karpal Tünel Sendromu

- Kalça, diz ve omuz protez ameliyatları

- Astroskopik girişimler

- Kırık sonrası gelişen eklem sertlikleri

- Osteoporoz (Kemik Erimesi)

- Beyin kanaması ve damarlarında tıkanmaya bağlı felçler (İnme)

- Omurilik yaralanmalarına bağlı felçler

NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

            Nörolojik rehabilitasyon programı, hastalığın tanısı konulduktan veya hasta hayati tehlikeyi atlattıktan sonra, mümkün olan en erken dönemde başlatılmalıdır.

Değerlendirme sonuçlarına göre belirlenen tedavi programı, hastanın yaşına,  psikososyal durumuna,  eğitim ve alışkanlıklarına göre yönlendirilmelidir. Örneğin pediatrik vakalarda tedavi oyun ile özleştirilmelidir. Yaşlılarda ise alışkanlıkları, kardiyovasküler ve fiziksel durumları, solunum kapasiteleri göz önünde bulundurularak gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Rehabilitasyon takımının üyeleri (doktor, fizyoterapist, iş ve meşguliyet terapisti, hemşire, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, konuşma terapisti, beslenme uzmanı, özel eğitimci, öğretmen ) hasta ve ailesi ile bir bütün halinde çalışmalıdır.

OMURİLİK YARALANMALARINDA REHABİLİTASYON

Omurilik yaralanması olan kişilerde sıklıkla karşılaşılan aşağıdaki  durumların önlenmesi rehabilitasyon programının başarısı açısından önemlidir:

- İdrar yolu  enfeksiyonları

-  Dekubitüs ülserleri(yatak yarası)

- Negatif kalsiyum dengesi

- Eklem deformiteleri

- Fonksiyonel kaslarda kuvvet kaybı

Omurilik yaralanması geçiren kişilerde fizyoterapi ve rehabilitasyon, birbirini takip eden ve birbirinden kesin çizgilerle ayrılmayan üç devrede incelenmektedir. Birinci Devre, hastanın yatakta olduğu akut veya  subakut dönemdir. İkinci Devre, benzer problemi olan kişilerle birlikte yapılan grup tedavilerinin ağırlık kazandığı dönemdir. Üçüncü Devre ise, kişinin ortezler, koltuk değneği, baston veya tekerlekli sandalye ile ambulasyonunun sağlandığı dönemdir.  Tüm devrelerde hastadan mümkün olduğu kadar aktif katılım beklenmektedir. Bu nedenle tedavinin etkinliği açısından hastanın psikolojik durumu ve motivasyonu önemlidir

SPİNA BİFİDA REHABİLİTASYONU

            Pediatrik olgular arasında sık rastlanan bu durum; çocukta motor ve duyu kaybına neden olduğu gibi, kafatası şekil bozuklukları ile birlikte görülürse zihinsel  gelişim yetersizlikleri de oluşabilmektedir. Bu durumda fizyoterapi ve rehabilitasyon, özel eğitim ve mesleki rehabilitasyon konservatif tedavinin önemli bir kısmı olarak kabul edilmektedir. Temel olarak omurilik yaralanmalarında uygulanan tedavi programı  burada da geçerlidir. 

PERİFERİK SİNİR YARALANMALARINDA REHABİLİTASYON

Periferik sinir yaralanmalarının rehabilitasyonunda, yaralanan sinir lifinin sorumlu olduğu ekstremite kısımlarındaki motor ve duyusal kaybın değerlendirilmesi, tedavinin tipi ve gidişatı hakkında bilgi verecektir.

Rehabilitasyon programı, eğer bir komplikasyon yok ise, sinir tamiri yapıldıktan hemen sonra başlamalıdır. Sağlam kaslara ve çevre eklemlere yönelik olarak başlatılan tedavi iki devreye ayrılarak yapılmaktadır. Bunlar aktif hareketin olmadığı paralizi devresi ve aktif hareket başladıktan sonraki iyileşme devresidir. 

KAS HASTALIKLARINDA REHABİLİTASYON

Kronik ve ilerleyici tabiatta olan kas hastalıklarında fizyoterapi-rehabilitasyon günümüzde etkin bir tedavi şekli olarak kabul görmektedir.

I. Fizyoterapi- Rehabilitasyon

Kas hastalıkları rehabilitasyonunda önemli bir yeri olan egzersiz uygulamaları, günümüzde kas kuvvetinin korunmasında en etkili tedavi şekli olmaktadır. Zira hastalığın ilerleyici tabiatta olmasına karşın erken yaşlardan başlayarak düzenli ve uygun dozda yapılan egzersizler ile kasların zayıflaması geciktirilmekte, eklem tutuklukları kısmen de olsa önlenebilmektedir.

II. Ortezleme

Kas hastalıkları rehabilitasyonunda zayıflayan kasları destekleyerek kişinin aktif ambulasyonunu bir süre daha devam ettirmek veya kontraktürlerin gelişmesini önlemek üzere  kullanılan çeşitli ortezler kullanılır.

III. Spor

 

Kas hastalığı olan kişiler yaşlarının ve hastalıklarının da ilerlemesi nedeniyle zamanla  tekerlekli sandalyeye veya yatağa bağımlı hale gelebileceklerinden, seçilen spor aktivitelerin de bu duruma uygun olmalarında yarar vardır.

SEREBRAL PARALİZİDE REHABİLİTASYON

İstirahatte ve istemli hareket anında kas gerginliği ve duruştaki değişiklikler ile karakterize motor bir bozukluk olan serebral paralizi (CP), sinirsel gelişmede gecikme olarak da adlandırılmaktadır.  Serebral paralizide beynin etkilenen bölgesinin özelliklerine  ve harabiyetin kapladığı alana  göre farklı klinik tablolar  ortaya çıkmakta ve uygulanan tedavi de buna göre düzenlenmektedir .

İNME REHABİLİTASYONU

            İnme, özürlülüğe yol açan ve rehabilitasyon gerektiren hastalıklardan birisidir. Serebrovasküler olay (SVO) sonrası kişiler fiziksel ve mental-zihinsel-  yetersizliğin yanı sıra ekonomik ve sosyal problemler de yaşarlar.

MULTİPL SKLEROZ HASTALIĞINDA REHABİLİTASYON

            Multipl Skleroz (MS) belirtileri hastalığın yapısı nedeniyle hastadan hastaya değişkenlik göstermekte, belirtiler etkilenen bölgeye göre ortaya çıkmaktadır.

    MS hastasında görülen ve rehabilitasyon açısından önemli olan sorunlar,  kas güçsüzlüğü, spastisite, koordinasyon ve denge bozuklukları, yürümedeki sorunlar ile bunlara eşlik eden ağrı, duygu durum bozuklukları, zihinsel beceri problemleri, yorgunluk ve görme bozukluklarıdır.

DUYARLILAR VE REABİLİTASYON:

Engelliliğin her zaman her yerde geçerli ölçülerle tanımını yapmak bir hayli güçtür. Birleşmiş Milletler Sakat Haklan Bildirgesinde "Kişisel ya da sosyal yaşantısında kendi kendisine yapması gereken işleri (bedensel ya da sonradan olma) her hangi bir noksanlık sonucu yapamayanlar"  sakat olarak tanımlanmaktadır. Engellilik günlük yaşama katılmayı engelleyen, fiziksel işlevlerdeki bir sınırlılık hali olarak değerlendirilmelidir,engellilik çoğu zaman değişken bir konudur. Başka bir deyişle nerede ve nasıl karşılaşacağınıza bağlı olarak sonuçları değişen bir durumdur.”

 

-

-

-

-

 

Uz. Dr. Bahadır Çalap kimdir?

 

- 1974 yılında Senirkent’te dünyaya geldi

- Babasının memuriyet hayatı nedeniyle ilkokulu Burdur ve Amasya’da tamamladı

- Ortaokul ve lise hayatı Ankara’da geçti.

- Cumhuriyet Üniversitesi (Sivas) Tıp Fakültesi’nden 1996- 1997 Akademik Yıl’da mezun oldu.

- İhtisasını Fizik- Tedavi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (Ankara) yaptı.

- 2004’te Keçiborlu’ya atandı. Burada 4 yıl görev yaptı.

- Ardından Adıyaman Devlet Hastanesi’ne atandı.

- Özel Gözde Hastanesi’nde (Malatya) çalıştı

- Kamu görevine tekrar geçip Muğla Devlet Hastanesi’nde görev yaptı.

- 23 Ağustos 2012’de ise Özel Davraz Yaşam Hastanesi Fizik- Tedavi Rehabilitasyon Merkezi’ne geçti. Şu an 30 kişi kapasiteli Merkez’i yönetiyor.

- Uz. Dr. Bahadır Çapan, Avukat Asiye Orbay Çalap (Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli) ile evli

- Çiftin 1 yaşında Bahar ve 5,5 yaşında Cemre isimli çocukları var.

 

-

-

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: AKDENİZ, ÖZEL, YAPIT..., (YENİ, ÜN

banner34

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ
  banner16
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  ?Son 10 yılın baba siyasetçileri?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  banner17
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV
  ısparta haberleri