Yalvaç Hamursuzu Coğrafi İşaret Yolunda

Türk Patent ve Marka Kurumu, Yalvaç Hamursuzu için Coğrafi İşaret başvurusunun 15 Ağustos 2019 tarihi itibariyle kabul edildiğini duyurdu. Böylelikle Isparta'nın 7 olan Coğrafi İşaret taşıyan ürünlerine bir halka daha eklenmesinin yolu açıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

TÜRKPATENT açıklama yayınladı

Türk Patent ve Marka Kurumu, 15 Ağustos 2019 tarih ve 59 sayılı Resmî Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni yayınladı.

Bültende Yalvaç Hamursuzu da yer aldı.

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası'nın başvurusu doğrultusunda özgün lezzet Hamursuz, Coğrafi İşaret yolunda önemli bir etabı daha geride bıraktı.

 

'' Isparta Gülyağı''na ''Coğrafi İşaret'' verildi

Türk Patent ve Marka Kurumu, Ticaret Borsası'nın tescil müracaatı üzerine ''Isparta Gülyağı''na ''Coğrafi İşaret'' Belgesi verdi. Süleyman Demirel Üniversitesi de 1 Aralık 2005 tarihinde ''Isparta Gülü'' için Coğrafi İşaret almıştı.

-Ambalajlarda kullanılabilecek

Coğrafi İşaret, ambalaj, etiket ve marka üzerinde kullanılabilecek. Coğrafi işaret sınırı Isparta'da 2.039 Hektar olarak ilan edildi. Kapsama Burdur, Afyon ve Denizli de kısmen dâhil edildi. Denetim yetkisi ise ITB, SDÜ, YETEM, GÜLAR ve ISUBÜ'ye verildi.

-Isparta'nın 7 Coğrafi İşaret'i oldu

Son tescil ile birlikte Isparta'nın Coğrafi İşaret almayı başaran ürün sayısı 7'ye yükseldi. Daha önce İnce Isparta Hasgül El Halısı, Pazırık El Halısı, Türkmen El Halısı, Isparta Gülü, Isparta Kabune Pilavı, Uluborlu Banağı için Coğrafi İşaret verilmişti. 2 ürün ise tescil bekliyor.

-Gül için yeni değer: Coğrafi İşaret

Itrî- Tıbbi ve Aromatik Bitki Cenneti Isparta önemli bir donanıma daha kavuştu. Gül Çiçeği, Zambak ve Lavanta başta olmak üzere uçucu yağ ve koku alanında yaklaşık 2 yüzyıllık bilgi birikimi ve deneyime sahip olan Isparta bu değerleri koruma ve tescil altına alma bağlamında yeni bir adım daha attı. Zira 2 yüzyıldır çıkardığı Isparta Gülyağı'na Coğrafi İşaret aldı.

- Isparta Ticaret Borsası müracaat etti

Türk Patent ve Marka Kurumu, Isparta Ticaret Borsası'nın Isparta Gülyağı'na Coğrafi İşaret Markası verilmesi yönündeki talebini karara bağladı. Kurum, 15 Ekim 2018 Pazartesi tarihli yayınladığı kararda Isparta Gülyağı'na Coğrafi İşaret Belgesi verdiğini duyurdu.

 

20 Ağustos 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak BABA32 Isparta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan BABA32 Isparta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?