Yalvaç yeni bir ekonomik değere kavuşuyor: KIRKBAŞ KARPUZU

Son yıllarda tarım alanında güzel haberlerle adından söz ettiren ilçemiz Yalvaç, tarım alanında yeni bir ekonomik değere daha kavuşuyor: KIRKBAŞ KARPUZU.

Büyütmek için resme tıklayın

Kırkbaş’ta sulama göletinin yapılmasının ardından başlayan tarımsal hareketlilik, girişimci bir hemşehrimizin bu yıl ektiği karpuz ürünüyle büyük bir ivme yakalama şansını ortaya çıkardı.

Yalvaç’ta Eski Sanayi’de WİNSA Bayiliği yapan Güllü ailesinin köydeki arazilerinde deneme amacıyla ektikleri karpuz, Yalvaç’ta ve bölgede çok beğenilerek isminden söz ettirdi.

Kırkbaş’ta sulama göletinin devreye girmesiyle, yaklaşık 35 dekarlık arazilerine Deveci Armudu diken Ramazan Güllü ve oğulları, armudun yetişme sürecinde araziyi değerlendirmek için karpuz ve kavun ekimi gerçekleştirdiler.

Karpuzdan müthiş verim alan Güllü ailesi, ürünü önce perakende olarak satmaya başladı. Ürünün tadının, aromasının çok beğenilmesiyle bir anda ünlenen Kırkbaş Karpuzu, toptancıların da dikkatini çekti ve ilçe dışına da satılmaya başladı.

Perakende olarak kilosu 1 TL’den satılan karpuz, toptan olarak da 80 kuruş civarında ilçe dışına satıldı.

Ekim yapılan yaklaşık 30 dekarlık alanda 300 ton civarında karpuz kaldıran Güllü ailesi, 100 ton civarında da kavun hasadı yapmayı bekliyor. Dekarda yaklaşık 10 tonluk karpuz verimi elde eden Güllü ailesinin bu girişimi, Kırkbaş köylüleri için umut veren bir ekonomik hamle oldu.

Konuyla ilgili kısaca bilgi veren Ertekin Güllü, “Bizim esas amacımız Deveci Armudu üretmek. Bunu yaparken, arazimizin boş durmasını istemedik ve karpuz ile kavun fidesi alarak diktik. Sulama göletimizden sulama imkanımız olduğu için sıkıntı yaşamadık. Karpuzda beklediğimizin çok üzerinde bir verim aldık. Verimden ziyade, karpuzumuzun tutulmasına neden olan şey, diğer karpuzlarda olmayan bir tat ve aromaya sahip olması. Starbuz türü fide kullandık, ama bizim bölgemizde elde edilen lezzet ve koku başka bölgelerde elde edilemedi. Biz ürünü sadece işyerimizin önünde sattık, sadece burada yaptığımız satış sonrası, müşterilerimizin memnun kalmasıyla sadece ilçede değil, bölgede de Kırkbaş Karpumuz ünlendi. Biz üründen büyük memnuniyet duyduk, köylülerimizin de konuya ilgisi arttı. İnşallah, bu ürün bölgemiz için kıymetli bir ürün haline gelir.” dedi.

Kırkbaş Muhtarı Muhittin Yeşil de, üretici Güllü ailesinin başarısının köyleri için umut haline geldiğini ifade ederek, “Sağolsunlar, köylümüze öncü olacak bir girişim gerçekleştirdiler. Bu girişimin önünü açan da Kırkbaş Göletimiz oldu. Göletimizin kazandırılmasında emeği geçen başta milletvekillerimiz, siyasilerimiz ve bürokratlarımıza köyümüz adına çok teşekkür ediyorum. Su geldikten sonra köyümüzde verim arttı, köyümüzde arazinin değeri arttı. İnşallah bölge için önemli bir tarım merkezi haline geleceğiz.” dedi.

21 Ağustos 2019 Isparta/ Yalvaç- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak BABA32 Isparta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan BABA32 Isparta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?