Meyve Birlik’e Gülbirlik Modeli

Ak Parti Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, Isparta’ya Meyvecilik Birliğini kurmakta kararlı olduklarını belirterek; “üreticilerimiz ürünlerini aynı Gülbirlik örneğinde olduğu gibi bu birliğe verecekler. Birlik, piyasa durumuna göre fiyat belirleyip üreticiye bu fiyat üzerinden ödeme yapacak” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Ak Parti Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, Isparta’ya Meyvecilik Birliğini kurmakta kararlı olduklarını belirterek; “üreticilerimiz ürünlerini aynı Gülbirlik örneğinde olduğu gibi bu birliğe verecekler. Birlik, piyasa durumuna göre fiyat belirleyip üreticiye bu fiyat üzerinden ödeme yapacak” dedi.
 
Ak Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, dün Öğretmenevinde bir basın toplantısı yaparak Isparta gündemini ve yapacakları hizmetleri anlattı.
GÖKGÖZ, MEYVE BİRLİK
KONUSUNDA KARARLI…
Saat 10.00’da Gazetecilerle bir araya gelen Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, ilk olarak iki hafta önce yaptığı açıklama ile Isparta kamuoyuna duyurduğu ‘Meyve Birlik’ kurulması konusunda da yol haritasını anlattı. Milletvekili Gökgöz, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Şehrimize Meyvebirliği’nin kurulması noktasında adımlarımızı atıyoruz. Kaliteli ürünü yakalamak ve pazarlamanın yolu Meyvebirlik’ten geçiyor.
MEYVEBİRLİK’E EN
GÜZEL ÖRNEK GÜLBİRLİK
Ürünlerimizin paketlenmesi, seçilmesi ve sigortalanması açısından bu birlik çok önemli. Ürünlerimiz değerinde satılmalıdır. Tarım İl Müdürlüğümüz üreticileri bilgilendirecek. En iyi örnek Gülbirlik. Basmakçı’da yumurta Birliği böyle çalışıyor. Isparta için Meyvebirlik şart. Tüm meyvelerimizi pazarlamamız mümkün. Tasnifleyeceğiz. Paketleyeceğiz, dolaba atacağız. Altyapımız hazır. Soğuk hava depolarımız var. Üreticimiz yılda 20-25 milyon TL dolandırılıyor. Az değil. Ürün para edecek, vergilendirilecek. Üreticinin üretenin yanındayız.
BİRLİK, ÜRÜNÜ TASNİFLEYECEK
SINIFLARA AYIRACAK VE SATIŞINI YAPACAK
Meyvebirlik amacı üreticiyi kayıt altına almak bunla beraber TARSİM kapsamına almak. İhracatçılar sınıflandırılmış ürün istiyor. Kalibreleri var. Tasnifleyerek, paketleyerek 1. Sınıf ürün yapalım. Ürünümüzü en iyi fiyata satacağız. İyi ürünü, iyi satıcı alır. Kötü ürünü kötü satıcı alır. Sınıflandırdığımız her ürüne fiyat belirleyeceğiz.
Bu konuda sayın Valimiz, Tarım il müdürlüğü vasıtasıyla kaymakamlar, muhtarlar, il genel meclisi üyelerini bilgilendireceğiz. Mevcut kooperatiflerimize üyelik davetimiz olacak. Birliği böyle kuracağız. Ticaret Borsamızla işbirliği yapacağız. 2020’de üretilecek meyveyi birlik vasıtasıyla pazarlamak amacındayız.
DOLANDIRICILIK
DERDİNE SON VERECEĞİZ
Ürün para etmeyince bize hesap soruluyor. Satılınca bize birşey diyen yok. Birlik aracılığıyla meyvede ihracat açılıyor. Zincir mağazalar bizden mal almak için sıraya girecekler. Ispartalı büyük firmalar da bizimle aynı fikirdeler. Meyvebirlik, 20-25 milyon TL’nin dolandırılarak Isparta’dan kaybolmasına gönlümüz razı değil” açıklamasında bulundu.

09 Eylül 2019 Isparta- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak BABA32 Isparta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan BABA32 Isparta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?