Reklamı Kapat

Anadolu'nun ''Türkiye'' olarak anılmasını sağlayan zafer Miryokefalon

1176'da Isparta'da Bizans İmparatorluğu'na karşı kazanılan Miryokefalon Zaferi, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Isparta Valiliği, Isparta Belediyesi, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ve Gelendost Belediyesi tarafından düzenlenen törenlerle kutlanacak.

Büyütmek için resme tıklayın

1176'da Isparta'da Bizans İmparatorluğu'na karşı kazanılan Miryokefalon Zaferi, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Isparta Valiliği, Isparta Belediyesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ( SDÜ) ve Gelendost Belediyesi tarafından düzenlenen törenlerle kutlanacak.

-Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı da katılıyor

Anadolu'nun '' Türkiye'' olarak anılmaya başlanmasını sağlayan Miryokefalon Zaferi'nin 843'üncü yıldönümü kutlamalarına Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan da katılıyor. Panel 14 Eylül 2019 Cumartesi günü saat 20.00'de Isparta Belediyesi Kültür Sineması'nda hayata geçirilecek.

- Anadolu, sonsuza değin ''Türkiye'' olarak kalacak

1176'da Selçuklular ile Bizans İmparatorluğu arasında Isparta sınırları içerisinde gerçekleşen Miryokefalon Savaşı, Türk Tarihi açısından derin izler taşıyor. Zira Miryokefalon Zaferi ile Anadolu, ''Türkiye'' olarak anılmaya başlandı.

Isparta'da gerçekleşen zafer, Anadolu'nun Türkleşmesinde ve Selçuklu coğrafyasında siyasi birliğin sağlanmasında da etkin rol oynadı. Miryokefalon, Malazgirt Zaferi'nin tescili ve Anadolu'daki Türk varlığının da kesinleşmesini sağladı.

Miryokefalon Zaferi, Osmanlı Devleti'ne doğru giden ve Anadolu'nun ''Türkiye'' adıyla anılmasına vesile olan sonuçlar getirmişti. Bu topraklar bir daha da Müslüman Türk Milleti'nin ve İslam Medeniyeti'nin elinden çıkmayacak şekilde tescil edilmişti.

-843'üncü yıldönümü Isparta'da törenlerle kutlanacak

Miryokefalon Zaferi'nin 843'üncü yıldönümü Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Isparta Valiliği, Isparta Belediyesi, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ve Gelendost Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlanacak.

14 Eylül 2019 Cumartesi günü saat 20.00'de Isparta Belediyesi Kültür Sineması'nda söyleşi panel düzenlenecek

Panele Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan da katılacak. Diğer panelistler şöyle:

-Prof. Dr. Güray Kırpık

-Yüksek Mühendis Ramazan Topraklı

-Doç. Dr. Hasan Akyol

13 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak BABA32 Isparta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan BABA32 Isparta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizi nasıl buldunuz?