Reklamı Kapat

Hükümet 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra  doğan bebekler için doğum yardımı yapıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra çocuğu olanlara doğum yardımında bulunuyor. Birçok vatandaş yeni çocuğunun olmasının heyecanından dolayı başvuru yapmıyor. Yapılan başvuru ile devlet tarafından 600 lira doğum yardımı yapılıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra çocuğu olanlara doğum yardımında bulunuyor. Birçok vatandaş yeni çocuğunun olmasının heyecanından dolayı başvuru yapmıyor. Ancak Yapılan başvuru ile devlet tarafından 600 lira doğum yardımı yapılıyor.

Doğum yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine veriliyor. Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekiyor. Doğum Yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için veriliyor.

Bu tarihten önce doğan çocuklar için Doğum Yardımı yapılmıyor. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılıyor.

Doğum Yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde kayıt işlemi yapıldıktan sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılıyor. Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılıyor.

Doğum Yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebiliyor.

25 Eylül 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak BABA32 Isparta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan BABA32 Isparta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizi nasıl buldunuz?