ISUBÜ TÜRKİYE’YE ROL MODEL OLACAK

18 Mayıs 2018. Alınan tarihi bir kararla Isparta SDÜ’nün bağrından yepyeni bir üniversite doğdu. Adı da ''Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'' oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

18 Mayıs 2018. Alınan tarihi bir kararla Isparta SDÜ’nün bağrından yepyeni bir üniversite doğdu. Adı da ''Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'' oldu. Ülke genelinde sadece Sakarya ve Isparta’da bulunan bu üniversitede ‘pilot’ uygulama yapılacak ve sonuçları ilerleyen yıllarda diğer üniversitelere yayılacak. KUMSAATİ Dergisi olarak, kuruluşunun üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, YÖK’ün Akademik Teşvik sıralamasında üst sıralara  yerleşen ISUBÜ’nün Rektörü Prof.Dr.İbrahimDİLER’le söyleşi gerçekleştirdik.

KURULUŞUNUN, BİRİNCİ YILDÖNÜMÜNÜ YAŞIYOR

18 Mayıs 2018 tarihinde Isparta’da SDÜ’nün bağrından çıkan bir kısım fakülte ve yüksekokulların Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi adıyla ikinci bir üniversite kazandırılmış oldu. Ben de 6 Eylül 2018 tarihi itibariyle bu üniversitenin kurucu rektörü olarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından atandım. Öncelikle 18 Mayıs'tan atanmama kadar yaklaşık 4 ay süresince üniversitemizin kurucu çalışmalarını tedviren sürdüren Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sayın İlker H.Çarıkçı ve ekibine şahsım ve üniversitem adına teşekkür ediyorum.

4 yıl boyunca Isparta ve bölgemize çok güzel hizmetler vermeyi yeni ve herbiri birbirinden heyecanlı ve azimli akademik ve idari personelimizle ekip olarak ant içtik. İnşallah bu kutsal görevde özelinde Isparta ama genelinde bölge ve Türkiye’de isim yapan ciddi üniversitelerden biri olmak istiyoruz.

SAKARYA ve ISPARTA PİLOT SEÇİLDİ

Ülke genelindeki 206 üniversitenin 131’i devlet üniversitesi, kalanı özel üniversite. 131 üniversite içinde de uygulamalı bilimler üniversitesi olarak 2 üniversiteyiz. Bunlardan biri Sakarya’da biri de biz. Yani YÖK bizi pilot üniversite olarak aldı. Yapılan tüm icraat ve etkinlikler, sonrasında diğer üniversitelere başarı oranına bağlı olarak hayata geçirilecek.

Üniversitemiz kurulduğu zaman 5 fakülte, 17 MYO ve 2 adet 4 yıllık yüksekokul olarak faaliyete başladı. İlave olarak 9 Ocak 2019 tarihinde Eğirdir’deki 4 yıllık Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu, YÖK’ün teklifi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla Turizm Fakültesi adıyla fakülteleşti.

Şu anda toplam 38 bin 259 öğrencimiz var.2 yıllıklar dediğimiz MYO’larda 30 bin öğrenci, 6 bin 250 lisans öğrencisi, 1260 yüksek lisans ve doktora öğrencimiz mevcut.

''GİDEMEDİĞİN YER SENİN DEĞİLDİR''

Akademik kadromuz ise 650 akademik personel ve 300 idari personelden oluşuyor. Hakikaten çok samimi bir ekibimiz var. Bu ekiple gönül birlikteliği yaptık ve yola çıktık. 7 ay içinde 5-10 yıllık icraat gerçekleştirdik. İlk 60 gün içinde tüm akademik kurullara iştirak ettik. Yani 5-10 yıldır gidilemeyen ilçelerdeki MYO’lara gittik, herkesten bilgiler aldık, bu çok takdir topladı. SDÜ’nün 90 bin öğrencisi, 3-4 bin personeli olduğu için bir rektörün idare etmesi, oralara vakit ayırması hakikaten zordu. Heryere yetişmekzor. Bölünme bu anlamda oldukça faydalı oldu. Daha iyi yönetilebilir ortam oluşturuldu. Anadolu’da bir söz vardır, ''gidemediğin yer senin değildir'' o nedenle biz gideceğiz, oralardaki yapıyı bileceğiz ki sorunları ve çözümleri anında tespit edebilelim.

LOGODA AİDİYET DUYGUSU VURGUSU

Ayrıca, üniversitemizde AİDİYET duygusunu geliştirmek istedik. Üniversitemizin aidiyet duygusunun ilk çalışması LOGOMUZDUR. Bir öğretim görevlimiz tarafından yapıldı, 4-5 alternatif çalışıldı. Tüm öğrencilerimiz, personelimiz ve akademik-idari personelin oylarıyla bu logo onay aldı, yaklaşık 20 bin kişi oy kullandı, 12 bin kişinin tercihi bu logoydu.

İŞYERİ EĞİTİMİ İÇİN ADIMLAR ATILDI

Bizim ismimiz Uygulamalı Bilimler Üniversitesi. Temel amaç, tüm öğrencileri iş yeri eğitimi verebilmek. Fakültelerimizde 7+1, MYO’larda 3+1 ''işyeri eğitim modeli''uygulanacak. Fakülte ve MYO’lardaokuyan öğrencilerimiz son sınıfın ilk ya da ikinci döneminde kendi alanındaki bir işyeri ile üniversitemiz anlaşma sağlayarak tam zamanlı eğitim alacaklar. Bu eğitim döneminde öğrenciler teorik ders almayacaklar. Çünkü, ders müfredatlarımızı ona göre ayarlıyoruz. Bu süreçte öğrenci işyerinde denetlenecek ve takip altında olacak. Bünyemizde bulunan Teknoloji Fakültemiz 2013 yılından bu yana bu yöntemi başarıyla uyguluyor. Şimdiye kadar da 1000'den fazla öğrenciye işyeri eğitimi yaptırılmış olup, bu işyerleri ile anlaşmış durumdayız. Genel istatistiklere baktığımız zaman bu öğrencilerin işyeri eğitimi sonrası işe yerleştirilme oranı yüzde 60 a yakın değerlerde. Bu oran az değil. Türkiye ortalamasına baktığımız zaman yüzde 60 işe yerleştirme oranı çok ciddi rakam. Burada iki fayda var. Hem öğrenci faydalanıyor hem de işveren bilimsel olarak destek alma ve kendini yenileme imkanı buluyor. Ayrıca taraflar birbirini tanıma fırsatı da yakalamış oluyor. İşte bu da İŞ ARAYANeleman değil ARANAN ELEMAN kavramını gündeme getiriyor biz de bunu istiyoruz. Bu uygulamayı Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi de yapıyor. Bu üniversite ile her alanda işbirliğimiz var. İşyeri eğitiminde Isparta ile sınırlı değiliz. Türkiye genelinde, öğrencimiz nerede isterseorada işyeri eğitimini alabilir.

Bir önemli konu daha var o da Nisan ayının ilk haftasında aldığımız Senato kararı gereği bazı MYO’lardaişyeri eğitimi kararını aldık. Bunun hayata geçişi önümüzdeki yıl üniversitemizi tercih eden öğrencilerimiz ile başlatılacak.

KURUM VE KURULUŞLARLA PROTOKOLLER YAPILDI

Son 7 ayda, çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği protokolümüz mevcut. ITSO, KOSGEB ve İŞKUR’la, ANSİAD Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’yle, TÜBİTAK BİLGEM ileİstanbul’da bulunan Türk-Alman Üniversitesi, Gedik Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile kendi alanında güçlü 3-4 firma ile de ikili işbirliği protokolleri imzaladık. Bu tempo ile gitmemiz lazım. Türkiye’nin her tarafına açılmamız lazım. Oturan değil her alanda Isparta için çalışan bir ekip anlayışı içindeyiz. Bu manada ''Çayını İçmedik Esnafımız Kalmayacak''. Temel felsefemiz bu.

KARİYER FUARINDA, BİR SONRAKİ ADRES ISPARTA OLACAK

Bir ay önce Antalya’da GÜNEY KARİYER FUARI düzenlenmişti. Bölge üniversiteleri katıldı. İlk yılımızda yaklaşık 1200 öğrencilerimizle fuara yüksek oranda katılım sağladık.2 gün boyunca öğrenciler, 1500 işyeri temsilcisi ile birebir görüşme, fikir alışverişindebulunma ve iş görüşmeleri yapma imkanı buldu. Kariyer fuarı,Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofis Başkanlığı'nın koordinatörlüğünde gerçekleştirildi. İlgili başkanımızla da görüştük, belki önümüzdeki yıl mümkün olmayabilir ama bir sonraki kariyer fuarı, bizim başkanlığımızda Isparta’da yapmak istiyoruz.

KAMPÜS ODAKLI BUTİK ÜNİVERSİTE MODELİ

Yeni bir üniversiteyiz. Her üniversitenin idolüen iyi kampüse ulaşmak. Ama bizim üniversitemizin iki özelliği var. Biri KAMPÜS ODAKLI olmak diğeri de BUTİK ÜNİVERSİTE olmak. Şöyle ki, eski Devlet Hastanesi bölgesi şu anda atıl ve geniş bir alanı var. Biz de üniversitemizin MYO’larından bir tanesini oraya konuşlandırmak ve bölgeyi tekrar canlandırmak istiyoruz.

TEMMUZ AYINDA YENİ BİNAMIZDAYIZ

Rektörlük binası olarak da SDÜ kampüsünden bağımsız olmak durumundayız. Eski Güzel Sanatlar Fakültesi veya Yaşam Boyu Eğitim Merkezi olarak bilinen bölge Milli emlak Genel Müdürlüğü tarafından üniversitemize tahsis edildi İlk binanın ihalesine çıktık, bitirme konumundayız. Diğer arkasındaki iki binanın da ihalesini 15 Mayıs gibi çıkacağız. Yani bir aksilik olmazsa, TEMMUZ ayında rektörlüğü oraya konuşlandırmış olacağız. Böylece halkın içinde, çarşı içinde bir üniversite olacak.

BİR YILDA OLAĞANÜSTÜ BAŞARI

Bir önemli konuyu daha aktarmak isterim. Akademik teşvik diye bahsedilen üniversite öğretim üyelerinin bir yıl boyunca yaptıkları yayınlar, projeler, yurt dışı ve yurt içi sempozyumlar YÖK tarafından akademik teşvik adı altında performans değerlendirmesine tabi tutuluyor. Bizim üniversitemiz birinci yıl olmasına rağmen, genel ortalamada 116 üniversite arasında 9. oldu. Aynı değerlendirmede 2006’dan sonra kurulan 63 üniversite arasında 3. olurken, 10 Orman Fakültesi arasında 2., 15 Teknoloji Fakültesi arasında 5. ve 25 Ziraat Fakültesi arasında 8. oldu. Fakat burada şunu ifade etmek lazım. Üniversitemizin ismi ve kuruluşumuz yeni olmakla birlikte bünyemizde bulunan fakülte ve MYO’larımız oldukça köklü geçmişleri var. Örneğin Isparta MYO 1976 yılında, Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi 1982 yılında, Orman ve Tarım Bilimleri Teknolojileri Fakülteleri 1993 yılında ve Teknoloji Fakültesi 2009 yılında kuruldular. Yani o birimlerimizin köklü geçmiş ve akademik birikimleri ile ilk yılımızda bu başarıyı yakalamış bulunmaktayız. ''Evet ama yetmez'' prensibi ile önümüzdeki yıllarda temel hedefimiz bu başarının sürdürülebilir ve daha iyi seviyelere ulaşmaktır.

Bu başarıda emeği geçen üniversitemiz tüm akademik idari personeline özverili çalışmalarından dolayı herbirini ayrı ayrı tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Başarımızın eksilmeden devamını diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle KUMSAAATİ derginize üniversitemizin ilk kuruluş yılında bizi haber yaptığınız için üniversitem adına çok teşekkür ediyorum, yayın hayatınızda başarılarınızın devamını diliyorum.

 

 

18 Temmuz 2019 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak BABA32 Isparta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan BABA32 Isparta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizi nasıl buldunuz?